Hrad Loket

V Karlovarském kraji patří bezpečně k nejlákavějším turistickým cílům. A není divu. Tohle kouzelné městečko ve vás na první pohled vyvolá pocit, že jste se ocitli v úplně jiném století. Jako by měl zpoza rohu každou chvilku vyjet udatný rytíř na bílém koni, se spanilou princeznou po boku. Loket je prostě okouzlující. Hlavní zásluhu na tom samozřejmě má impozantní románsko-gotický hrad, který se v objetí řeky Ohře tyčí vysoko nad městem. Ale podstatným dílem k celkovému dojmu přispívá také malebné centrum se statusem městské památkové rezervace.

Založení hradu Loket se obvykle datuje ke konci 12. století, úplně jisté to ale není. První písemná zmínka pochází až z roku 1234. Vzhledem k jeho strategické poloze sloužil Loket primárně jako pohraniční pevnost, zároveň se sem ale mnozí panovníci rádi uchylovali za vítaným odpočinkem. Obzvlášť blízký vztah měl k Lokti Karel IV., navzdory faktu, že ho tu jako dítě nechal na několik měsíců uvěznit jeho vlastní otec Jan Lucemburský. Postupem času měl Loket v držení také slavný rod Šliků, pánové z Plavna i loketští měšťané. Krátce po skončení 2. světové války byl hrad zestátněn a na dlouhá léta zůstal opuštěný. Dnes už jsou jeho brány opět otevřené zvídavým návštěvníkům.

A co vlastně uvnitř uvidíte? Tak třeba budovu markrabství, hejtmanství nebo 26 m vysokou románskou věž, za jejíž zdolání budete odměněni moc pěkným výhledem do okolí. Ve věži také narazíte na místního draka Šarkana. Možná vypadá hrozivě, ale obavy rozhodně nejsou na místě – Šarkan je totiž velký dobrák. O stažený žaludek se naopak postará expozice útrpného práva v hradním sklepení, které dlouhá léta (1822-1948) opravdu sloužilo jako vězení. Pohybující se figuríny se spolu s autentickým zvukovým doprovodem postarají o vskutku nezapomenutelný zážitek. Jako něžné pohlazení po duši pak působí místní výstava porcelánu z okolních (leckdy už zaniklých) továren.

Až skončíte s prohlídkou hradu, najděte si ještě chvilku na procházku historickým centrem Lokte. Mezi nejvýznamnější památky patří barokní kostel sv. Václava z 18. století, postavený na místě původního gotického kostela. Na náměstí najdete sloup Nejsvětější Trojice a také barokní budovu radnice, ve které dnes sídlí městský úřad a knihovna. Prohlédnout si v Lokti můžete i zbytky hradebního systému se zachovalou Černou věží, kdysi střežící jediný vstup do města. V turistické sezóně (od května do září) se můžete vydat i dovnitř. Hrad je oproti tomu přístupný celoročně za 110 Kč pro dospělé a 90 Kč pro děti, studenty a důchodce (resp. 130 a 105 Kč s průvodcem). Děti do 6 let mají vstup zdarma.