Karlovy Vary

Nejslavnější české lázně, ukryté v západním koutě naší země, mají v zásobě celou řadu turistických magnetů: Vřídlo, becherovku, mezinárodní filmový festival, karlovarský porcelán, opěvovaný i nenáviděný Thermal… Hlavním lákadlem ale zůstávají léčivé horké prameny, které tu podle legendy objevil sám Karel IV. na jedné ze svých loveckých výprav. Ať už se do Karlových Varů vydáte v rámci předepsané lázeňské léčby, nebo se tu objevíte v roli zvídavého turisty, procházku po karlovarských kolonádách s tradičním pítkem v ruce prostě nesmíte vynechat.

Aktuálně můžete v Karlových Varech ochutnat 15 pramenů, které se od sebe vzájemně liší teplotou, složením i účinky. Nejstudenější Štěpánka má něco málo přes 14 °C, teplota proslulého Vřídla dosahuje až 73 °C. To, co všechny prameny spojuje, je jejich blahodárný vliv na trávicí systém. A protože pití léčivé vody přímo u pramenů zdůrazňoval už doktor David Becher, nedílnou součástí Karlových Varů (stejně jako dalších lázní) se postupem času staly také důvěrně známé kolonády. Nejpůsobivější je jistě Mlýnská kolonáda, velkoryse pojatá stavba v pseudorenesančním slohu z konce 19. století, která vznikla pod taktovkou architekta Josefa Zítka. Velké kouzlo má ale i kolonáda Sadová či Tržní.

Architektura Karlových Varů se ovšem zdaleka nesmrskává jen na kolonády. Při procházce lázeňským centrem města vám pohled na každém kroku sklouzne po nádherných fasádách okolo, z velké části secesních. Krásným příkladem secese je budova městské spořitelny nedaleko Vřídla, ale také třeba domy U tří mouřenínů a Felix Zawojski na opačném břehu řeky. Velký podíl na podobě Karlových Varů mají také vídeňští architekti Fellner a Helmer, kteří se koncem 19. století shlédli v tehdy módním historismu. Jejich otisk najdete např. na budově městského divadla, Císařských lázní nebo na už zmiňované Sadové a Tržní kolonádě.

Najdete tu ale i památky mnohem staršího data. Zámecká věž je poslední dochovaný zbytek gotického hrádku ze 14. století, který tu nechal postavit Karel IV. Ve stejné době vznikl i hrad v Doubí, později přestavěný na zámeček. Dnes v jeho prostorách sídlí slavný Vánoční dům. A na své si vKarlových Varech přijdou i milovníci baroka, jehož nejnápadnější ukázkou je úchvatný kostel sv. Máří Magdaleny od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Nicméně opomenout bychom neměli ani moderní architekturu, zejména kontroverzní představitele funkcionalismu – hotel Thermal a Vřídelní kolonádu.

Celé lázeňské centrum si můžete snadno prohlédnout i z ptačí perspektivy – a nemusíte kvůli tomu ani nasedat do vyhlídkového letadla. Stačí se vyšplhat do kopců s lázeňskými lesy, které lemují oba břehy řeky Teplá. Skrývá se v nich celá řada altánků a vyhlídek, odkud budete mít Karlovy Vary jako na dlani: Jelení skok, vyhlídka Petra Velikého, Tři kříže, Mayerův gloriet nebo vyhlídka Karla IV. A nakonec rozhledna Diana, ze všech karlovarských vyhlídek ta nejznámější a nejpřístupnější. Přímo až k ní se totiž od Grandhotelu Pupp můžete nechat vyvézt lanovkou.