Kultura v Lokti

Kultura na Loketsku
O bohatý kulturní život je v Lokti postaráno po celý rok. A zásluhu na tom má z velké části loketský hrad. Nejen že jsou návštěvníkům celoročně přístupné prohlídkové okruhy, ale pravidelně se tu také konají nejrůznější akce. Mezi ty nejoblíbenější patří letní rytířské slavnosti, podzimní vinobraní a vánoční trhy. Tím to však zdaleka nekončí. Přímo na hradě i ve slavném loketském amfiteátru se pořádají také nejrůznější koncerty a divadelní představení pro děti i dospělé. Na své si ale přijdou i zájemci o historii – celou řadu muzeí najdete jak v Lokti, tak i v blízkém okolí.

Amfiteátr Loket
Těžko si představit krásnější kulisu ke sledování vaší oblíbené kapely či hereckého souboru. Romantický park lemovaný Ohří a působivě nasvícený hrad přímo za jevištěm. V loketském amfiteátru se během let jeho existence vystřídal dlouhý zástup slavných jmen, z poslední doby např. Čechomor, Chinaski, Kryštof nebo Divokej Bill. Vidět jste tu mohli ale také třeba Rusalku nebo Hamleta. Amfiteátr zahajuje sezónu každoročně v květnu a různá představení jsou tu k vidění po celé léto.

Loketská muzea
Do tajů historie vás zasvětí nejen průvodce hradu Loket, ale také místní muzea. Ta v Lokti najdete rovnou tři. V přízemí radnice můžete navštívit Muzeum knižní vazby, kde se vám kromě nádherných knih představí i knihařské stroje z 19. a 20. století. Kousek dál na náměstí potkáte Muzeum lázeňských pohárků. Vystaveno jich je tu neuvěřitelných 1800 kusů, z nichž ten nejstarší pochází až z roku 1760. Muzeum Včerejší svět leží sice trochu stranou, ale i tak stojí určitě za návštěvu. Uvidíte v něm staré kočárky, kola a další dětská vozítka.

Karlovy Vary – muzea & exkurze
Stálá multimediální expozice karlovarského muzea vám přiblíží historii města od jeho založení až po současnost. Zvláštní pozornost je přitom věnována lázeňství a výrobě skla a porcelánu. Své vlastní muzeum má ovšem iBecherovka. Během prohlídky navštívíte mimo jiné také původní výrobní i sklepní prostory a ochutnáte pár exponátů z muzejního baru. Neméně autentické zážitky vás čekají při exkurzi do karlovarské porcelánky Thunnebo sklářské hutě Moser. V obou případech budete mít možnost pozorovat mistry svého oboru přímo při práci. V neposlední řadě vám doporučujeme navštívit podzemí Vřídelní kolonády, kde se seznámíte s divokými vývěry minerální vody, s tvorbou inkrustů na stěnách i se způsobem, jakým vznikají slavné „karlovarské kamenné růže“.

Muzeum Sokolov
Sokolovské muzeum sídlí v prostorách zámku, a to už od roku 1960. První část expozice vám přiblíží přírodu a historii regionu, další se zaměřuje na důležité obory, se kterými je Sokolovsko pevně spojeno – konkrétně hornictví, výroba hudebních nástrojů, skla a porcelánu. V nejnovější části muzea se blíže seznámíte s rodem Nosticů, kterým zámek patřil v letech 1622–1945. Muzeum je otevřené celoročně od středy do neděle.

Hornické muzeum KrásnoTento originální skanzen, který se věnuje historii města Krásno a místnímu hornictví, najdete v areálu bývalého dolu Vilém. V ulici trefně nazvané Cínová. Vilém byl vybudován za 1. světové války, kdy ale fungoval jen krátce. Po více než třicetileté přestávce pak opět sloužil svému účelu v letech 1955 – 1991. Po ukončení těžby získalo všechny budovy v areálu Muzeum Sokolov, které pro ně našlo nové využití. Kromě expozice v bývalé třídírně cínových rud uvidíte také lokomotivy a vagóny užívané v podzemí i v povrchových hnědouhelných lomech. A můžete také navštívit ukázkovou štolu nebo se projet důlním vláčkem.

Muzeum Horní Slavkov
Také v Horním Slavkově vzniklo muzeum. Je umístěné v krásném goticko-renesančním domě Pluhově ulici, stejně jako infocentrum. Hned v přízemí najdete jeden z největších místních pokladů – mimořádně zachovalou měšťanskou černou kuchyni. V 1. patře pak můžete navštívit 8 sálů s expozicemi věnovanými mineralogii, místnímu hornictví, umění mistrů cínařů, nejstarším i moderním dějinám města a porcelánové výrobě. V sezóně (duben–říjen) je muzeum otevřené od středy do neděle, jinak pouze o víkendech. Dospělí zaplatí za vstup 30 Kč, děti a senioři 15, rodina 75. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Důl Jeroným
Cínový důl Jeroným najdete nedaleko zaniklé obce Čistá, která v době svého největšího rozkvětu v 16. století bývala dokonce královským horním městem. Po 2. světové válce ovšem úplně zmizela. Jeroným nebyl ani největším, ani nejbohatším dolem v okolí, zato se ale dochoval v nezměněné původní podobě. Do jeho útrob se můžete vydat od května do října, uvidíte obrovské komory z 16. století i stopy po ruční ražbě a technice sázení ohněm. Budete potřebovat pevné boty a teplé oblečení, uvnitř je stálá teplota 8 °C. Přilbu i baterku si půjčíte u vstupu.