Města plná památek

Kdo se rád toulá historickými uličkami měst, objevuje staré hrady, kostely i domy nasáklé životními osudy svých obyvatel, bude v Lokti jako ryba ve vodě. Ale nejen tam. V nejbližším okolí najdete celou řadu míst, kam se rozhodně stojí za to vypravit. Karlovy Vary i Bečov nad Teplou jsou sázka na jistotu, ale vynechat byste neměli ani kdysi slavná hornická města Horní Slavkov a Krásno. A navzdory jeho nepříliš lákavé pověsti vám doporučujeme navštívit i Sokolov – zejména jeho staré historické centrum.

Loket
Nedotčená krajina Slavkovského lesa a uprostřed ní skála, zvědavě vykukující z těsného objetí řeky Ohře. Tady hledejte Loket. Pohádkově krásný románsko-gotický hrad, který si získal srdce Karla IV. a zcela jistě si získá i to vaše. A stejně snadno propadnete i kouzlu stejnojmenného městečka pod hradem. Na výlet do Lokte můžete přijet kdykoliv – hrad je totiž otevřený celoročně a v každém ročním období má své kouzlo. Obzvlášť krásný je ale v zimě, přikrytý sněhovou peřinou a konejšivým tichem. Budete-li mít štěstí, natrefíte tu i na oblíbené adventní trhy.

Karlovy Vary
Do Karlových Varů se prostě musíte vypravit, i když vlastně lázeňskou léčbu vůbec nepotřebujete. Nikde jinde neuvidíte pramen s teplotou 73 °C, tryskající do 12metrové výšky. Nikde jinde nezažijete tu pravou atmosféru vřelého lázeňského života, která vás přenese zpátky do 19. století. Ulice plné secesních pokladů, nádherné kolonády a usměvaví návštěvníci s tradičními pítky v ruce. Občas se kolem vás prožene i kočár tažený koňmi. A pokud vás nějaký ten zdravotní problém (hlavně co se týče trávicího ústrojí) přece jen trápí, v Karlových Varech ho přinejmenším zmírníte. Více o Karlových Varech

Bečov nad Teplou
Při pohledu od hlavní silnice v Bečově nad Teplou vás jako první praští do očí romantický barokní zámek z počátku 18. století. Ale hned za ním se skrývá ještě cennější poklad – mimořádně zachovalý středověký hrad, kterému nechybí donjon ani bergfrit (obytná a obranná věž). Vystřídali se tu Rýzmburkové, Házmburkové i Pluhové, nejvíc se dnes ale mluví o rodině Beaufort-Spontin. To oni totiž zakopali pod podlahu hradní kaple vzácný relikviář sv. Maura, který do Bečova láká turisty z celého světa. Za prohlídku stojí také terasovité zámecké zahrady a bečovské náměstí s kostelem sv. Jiří. A pokud si vyšetříte čas navíc, můžete navštívit místní botanickou zahradu nebo si vyšlápnout na Šibeniční vrch s bývalým popravištěm.

Horní Slavkov
Možná se to na první pohled nezdá, ale Horní Slavkov – nenápadné městečko na cestě z Lokte do Bečova –patřilo ve své době k pětici největších měst v království. Za jeho prudkým rozkvětem v 15. a 16. století stály obrovské zásoby cínu, ale také stříbra a mědi. Kdysi nádherné renesanční centrum města dnes připomíná zejména takzvaný Pluhův dům a sousední muzeum, Seidlhaus (vzácně zachovalý rudní mlýn) nebo kostel sv. Jiří. Horní Slavkov proslavila také porcelánka Haas &Czjzek, vůbec první v naší zemi. Město má ale i svou temnou minulost a tou jsou uranové doly, kde v 50. letech pracovali vězni komunistického režimu. Více se o tomto smutném období můžete dočíst při procházce po naučné stezce Uranová Golgota.