Toulky přírodou

O kouzelné přírodní scenérie a zajímavosti v okolí Lokte rozhodně není nouze. Jen co vyjdete z města, ocitnete se v CHKO Slavkovský les. V liduprázdné krajině plné hlubokých lesů, působivých skal a tajemných rašelinišť. V krajině, kterou si bytostně zamiloval i samotný Karel IV. a která umožnila vznik slavného „lázeňského trojúhelníku“ – Mariánských Lázní, Karlových Varů a Františkových Lázní. Právě mezi nimi se Slavkovský les rozkládá.

Fauna a flóra
Budete-li na procházce pozorní, můžete narazit na celou řadu vzácných rostlin i živočichů. Slavkovský les se může dokonce pochlubit i endemitem – tedy místním originálem, který roste pouze a jedině tady. Je jím rožec kuřičkolistý. Dále tu roste např. arnika horská (symbol Slavkovského lesa), různé druhy orchidejí, vrba borůvkovitá, upolín nejvyšší nebo vřesovec čtyřřadý. Ze zvířat vám může dělat společnost čáp černý, datlík tříprstý, tetřívek obecný, ale také bobr evropský, čolci, sysel a hnědásek chrastavcový, jeden z nejvzácnějších evropských motýlů.

Kopce, skály a skalky
Nějakou tu tisícovku byste ve Slavkovském lese sice hledali marně, ale v některých případech chybí doslova jen pár metrů. Nejvyšším vrcholem je Lesný (983 m n. m.), v těsném závěsu za ním pak Lysina (982 m n. m.). Co však rozhodně nemůže uniknout vaší pozornosti, jsou různé skály a skalky – žulové, čedičové i hadcové. Zdaleka nejznámější jsou Svatošské skály. Žulové skalní město v údolí řeky Ohře si oblíbil např. i Sigmund Freud či J. W. Goethe. Podle pověstí jde o zkamenělý průvod Jana Svatoše, který má na svědomí zhrzená vodní víla. Turisty velmi oblíbené jsou i Tři křížky, tyčící se osamoceně na hadcové skalce nedaleko obce Prameny. Jejich původ není tak úplně jasný, ale pravděpodobně je tu nechali postavit tři místní bratři jako poděkování za své uzdravení.

Slavná rašeliniště
Stejně jako Šumava, ani Slavkovský les by nebyl úplný bez horských rašelinišť. Narazit na ně můžete na celé řadě míst, ovšem tím nejznámějším je osada Kladská, kolem které se soustředí NPR Kladské rašeliny. Přírodní rezervaci tvoří pět oddělených vrchovišť a vy si můžete alespoň malou část jedné z nich prohlédnout díky bezbariérové naučné stezce. Přímo v Kladské také stojí za to navštívit Dům přírody se 4 stálými interaktivními expozicemi. Když je řeč o rašeliništích, měli bychom ještě zmínit slavného Smraďocha – názornou ukázku života v pravěku s autentickým zápachem sirovodíku. I toto rašeliniště je částečně zpřístupněné pomocí naučné stezky s povalovým chodníkem.

Minerální prameny
Právě minerální prameny dělají ze Slavkovského lesa naprosto unikátní krajinu. Skrývá se tu více než stovka vývěrů, a to nejen v místních lázních (Karlovy Vary, Lázně Kynžvart či Mariánské Lázně), ale i uprostřed divoké přírody. Mezi nejznámější patří určitě Farská kyselka v těsném sousedství PR Smraďoch, Novoveská a Grünská kyselka, která tvoří základ oblíbené minerálky s vysokým obsahem hořčíku, Magnesie. K oběma vás dovede naučná stezka Mnichovské hadce. Ochutnat můžete také vodu z Giselina a Rudolfova pramene, které najdete na kraji obce (a bývalých lázní) Prameny.